YÖK konferansında ‘katsayı’ aleyhine konuşunca susturuldu

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Ankara’da düzenlediği ‘Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Konferansı’nda meslek liselilerin
katsayı adaletsizliğini anlatan konuşmacı, komisyon üyelerince susturuldu.

Meslekî eğitimin ele alındığı konferansta söz alan Meslek Liselerini Bitirenler ve Mensupları Derneği Başkanı Naci Şahin ‘çok kısa’ bir konuşma yapabildi. ‘Yükseköğretimde uygulama ağırlıklı yeni açılımlar’ konulu ‘grup çalışmasında’ söz alan Şahin, katsayı uygulamasını bir ‘ayıp ve insan hakkı ihlali’ olarak niteledi. Şahin, ‘katsayının meslek liselerinin ve ülkenin önündeki en büyük engel’ olduğunu söyledi.

Şahin’in üç dakika civarında süren konuşması sırasında komisyon üyeleri, “Konumuz katsayı değil, onun konuşulacağı yer burası değil.” diyerek Şahin’in konuşmasına izin vermedi. Komisyon Başkanı ve Muğla Üniversitesi Rektörü Şener Oktik de komisyon üyelerine destek verirken Şahin, susarak yerine oturdu. Naci Şahin daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘konuyu yeterince anlatamadığını ve susturulduğunu’ söyledi.

Meslek liselilerin üniversiteye girişte yaşadığı katsayı konusu konferansın açılışında YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ve başkan vekili İsa Eşme tarafından gündeme getirilmiş ve ‘katsayının mesleki eğitimin önünde bir engel olmadığı’ savunulmuştu. YÖK’ün aldığı kararla, imam-hatip liseleri başta olmak üzere meslek liseleri öğrencileri, üniversite sınavında kendi branşları dışında bir yer tercih ettiğinde ‘katsayı’ denilen taban puanları çok düşük hesaplanıyor. Öğrenciler arasında büyük adaletsizlik oluşturan bu durum sebebiyle meslek liseleri her yıl kan kaybı yaşarken, işletmeciler meslek lisesi mezunu bulamamaktan şikayet etmeye başladı.

İki gün devam eden konferansta mesleki yükseköğretim kurumları ile iş dünyasının oluşturulacak ‘danışma kurulları’ aracılığıyla birlikte çalışması konusunda fikir birliğine varılırken, özellikle meslek yüksekokullarının sektörle işbirliği içinde açılması ve sektörün yüksekokullar üzerinde söz sahibi olması da istendi. “Meslek yüksekokulları özellikle tercih edilir hale getirilmeli” denilen sonuç bildirgesinde, MYO mezunları için askerlik süresinin fakülte mezunlarınınkine yakın bir süreye çekilmesi talep edildi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, iadesinin ardından TBMM’de aynen kabul edilen ‘yeni kurulan 15 üniversiteye kurucu rektör atanması’na ilişkin kanunu onayladı. Ancak Sezer’in, ikinci kez veto edemediği yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağı bildirildi. (Zaman)

Reklamlar

~ tarafından ahrar Ocak 19, 2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: