Kürt Sorununun Gizli Tarihi

Kürt sorunu”nda milat sayılan ama, 47 yıldır “gizli” kalmış trajik bir öykü daha, tanıklar, belgeler ve fotoğraflarla gün ışığına çıktı.

Türkiye’nin “Kürt sorunu”nda bugün bulunduğu durumu da açıklayan “öykü”, 27 Mayıs 1960 darbesinden dört gün sonra Güneydoğu ve
Doğu Anadolu’da tutuklanarak Sivas Kabakyazı’da bir kampta toplanan 485 kişiye ait.

Nokta dergisinin son sayısında kapaktan yaptığı habere göre; “Kürtçülük propagandası ve devlete isyan hazırlığı” ile suçlanan bölgenin tanınmış aileleri ile ağa ve şeyhler, 9 ay kampta tutulduktan sonra 55’i sürgüne gönderildiler. Pek çoğu Kurtuluş Savaşı’na katıldıklarından dolayı madalya almış bu aileler arasında, AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat’ın dedesi Zeynel Turan, önde gelen Alevi liderlerinden İzzetin Doğan’ın babası Hasan Doğan, eski DYP Milletvekili Sedat Bucak’ın babası Hakkı Bucak, Hak ve Özgürlükler Partisi (HAKPAR) Genel Başkanı Sertaç Bucak’ın babası ve dönemin Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP) Başkanı Faik Bucak, Şeyh Said’in çocukları, Van’ın önde gelen ailelerinden Kartal Ailesi, Hakkâri’den Ertuş’lar, Diyarbakır’dan Ensarioğulları yer alıyordu.

Haberde, boşaltılan bir kışladan devşirilen kampta tutuklu bulunanların tümünün menkul ve gayrimenkul mallarına el konulduğu, yemeklerini ceplerinden yedikleri hatta kampı boşaltırken de adam başı 400 lira yemek parası alındığı da belirtiliyor.

CUMHURİYET GAZETESİNİN HABERİ

Haberdeki önemli ayrıntılardan biri de, yalnız Türkiye’nin tarihine değil, Cumhuriyet gazetesinin tarihine de ışık tutuyor. Nokta dergisi, Sivas kampı operasyonunun başladığı günlerde, 31 Mayıs 1960’ta Cumhuriyet gazetesinde Milli Birlik Komitesi kaynak gösterilerek yayımlanan “Milli Birlik Komitesi’nin yakında neşredeceği vesikalarda bir Kürdistan hükümeti tesisi için DP grubu içinde çalışanların varlığı ispat ediliyor. Sabık iktidar, Şeyh Said’in oğlunun Rus yapısı ciple Doğu’da propaganda yapmasına göz yummuştur.” içeriğindeki habere de yer vererek şu değerlendirmeyi yapıyor “Oysa gözaltına alınanların birçoğu Demokrat Partili değildi. Örneğin 1966’da öldürülen T-KDP lideri Faik Bucak o zaman Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi üyesiydi. Bu durum, sorunun Demokrat Partililer sorunu olmadığını gösteriyordu.”

Nokta Dergisi’nin kapaktan duyurduğu haberde kampı ve sürgünü değerlendirenler ise, bu öykünün sahiplerinin, bugün kamuoyunun oldukça iyi tanıdığı torunları ve yakınları oldu. (Birgün)

Reklamlar

~ tarafından ahrar Ocak 19, 2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: