Tecritin çözümü mümkün ortak alanlar iyileştirilsin

TTB Başkanı Gürsoy, F Tipi cezaevlerinde tecrit uygulaması bulunduğunu, uygulamanın ortak kullanım alanları açısından iyileştirilmesinin mümkün olduğunu söylediTürk Tabipler Birliği (TTB), F Tipi cezaevlerindeki koşulları incelemek üzere oluşturduğu bir heyetle Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne gitti. Yapılan araştırma sonucunu açıklayan TTB Başkanı Gençay Gürsoy, cezaevinde fiziki koşulların geçmiş yıllara göre daha iyi olduğunu ancak tecrit uygulamasının, ortak kullanım alanlarının iyileştirilmesiyle mümkün olduğunu söyledi.
Mimarlar Odası’ndan Toroz Dinçöz, Türk Tabipler Birliği İnsan Hakları Komisyonu’ndan Dr. Zeki Gül, Prof. Dr. Doğan Şahin ve Uzman Doktor Ali Çerkezoğlu’dan oluşan heyet, önceki gün Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde tutuklu, hükümlü ve cezaevi personeliyle görüşerek, fiziki koşulları ve sağlık durumunu inceledi. Heyetin yaptığı incelemenin sonucunu, Gürsoy açıkladı.

SORUN YAŞIYORLAR

Gürsoy, “Görüştüğümüz cezaevi personeli bize bir profil çizdi. Aynı cezaevinde hem çete, hem terör, hem siyasi hem de siyasi örgüt suçlusu var. Zaman zaman rekabet eden grupların yanyana gelmeleri, bu nedenle sıkıntı yarattığını söylüyorlar. Konuştuğumuz hükümlülerin tamamı tecriti yaşadıklarını ifade etti. Gösterdikleri tutumlar da bunu doğruluyor. Niyet ne olursa olsun, bir tecrit halinin yaşandığına dair somut gözlemler var. Cezaevinde 320 tutuklu ve hükümlü var. Yararlanabilecekleri 2 açık, bir kapalı spor salonu, atolyeler var. Ancak her birinde en fazla 4 kişi bulunuyor. Bu alanların, tutukluların kullanması mümkün olan saatlerin dışında kullanımına izin veriliyor. Örneğin spor salonuna 15 günde bir kez, 1 saat gidebiliyorlar. Yani altyapı var, ancak yerine getirilemiyor” dedi. Cezaevindeki yetersiz sayıda personelin eğitiminin çok iyi ve davranışlarının da insani olduğunu ancak maddi sıkıntılarının bulunduğunu anlatan Gürsoy, hükümlülerin yıllarca 3-4 kişiden başka insan görmediğini, bu nedenle psikolojik sorunlar yaşadıklarını kaydetti. Gürsoy, “Yetkililer somut adımlar atabilir” diye konuştu.

Reklamlar

~ tarafından ahrar Ocak 4, 2007.

Bir Yanıt to “Tecritin çözümü mümkün ortak alanlar iyileştirilsin”

  1. Lütfen asagidaki makaleyi Cezaevinde kalan tanidiklariniza ulastirin. Biz “disaridakiler” onlari unutmadik.

    http://www.derindusunce.org/2007/03/14/kotu-insan-uretme/

    Saglicakla kalin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: