Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan hakları Anıtı önünde 89. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini gerçekleştirdi.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan hakları Anıtı önünde 89. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini gerçekleştirdi.Eylemde platform adına basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şube Üyesi Sümeyye Gülşen yaptı. Eyleme İHD Kocaeli Şube Yönetim Kurulu Üyesi Nalan ve Aktan İHD üyelerinden bir gurup destek verdi.

Basın Metni:

GERÇEKLERDEN KAÇAMAZ TOPLUMU KANDIRAMAZSINIZ

Yıllardır bu ülkenin gündeminden birçok mesele gelip geçti. Ekonomik, sosyolojik, siyasi değişimler yaşandı. Geçtiğimiz hafta içini başörtümüze toplumun temsil edildiği mecliste Muhalefet partisi lideri Sayın Deniz Baykal’ın ve ülkenin en pahalı günlük gazetesi unvanını elinde bulunduran Cumhuriyet gazetesinin köşe yazarı Sayın Emre Kongar’ın sataşmaları ile geçirdik.

Başörtüsünü siyasi bir simge haline kimin getirdiği son meclis toplantılarında açıkça görülmüştür. Mecliste 2007 bütçesi konuşulduğu sırada başörtüsünü meclise taşıyan Sayın Baykal başörtüsünün siyasal simge olduğunu kanıtlamak istercesine bütçe görüşmelerinde görüşülen konu ile, ilgisi alakası olmayan bir yorumda bulunmuştur; “Başörtüsü sadece kadınların saçlarını örtmeye yarar. Eşlerin ayıplarını örtmez.” diyen Sayın Baykal hangi başörtülü eşin bu şekilde bir iddia sahibi olduğunu açıklamak zorundadır. Başörtüsünün kadınlarımızın siyasal bir simge olmadığı aksine dini inançların gereği olarak takıldığı gerekçesine bir türlü inanmak istememektedirler. İnanmak istememek bir tarafa bu konuda toplumu yönlendirme noktasında bu kesimlerin art niyetleri açıkça görülmektedir. Bu noktada 25 Aralık 2006 Tarihli Cumhuriyet gazetesinde sayın Kongar başörtüsü konusunda bizlerin cevap veremediği hususlar olduğunu belirtmektedir. 

Sayın Kongar köşe yazısında ilk olarak şu soruyu soruyor; “Dünyada milyonlarca başı açık Müslüman kadın yaşıyor, onlar dinsiz mi, inançsız mı?” Bizler başları açık kardeşlerimizi kucaklama gayreti içerisinde olan bir topluluğuz. Bize başörtüsünü emreden İslam dini aynı şekilde dinde zorlama yoktur ilkesini de içinde barındıran bir dindir. Bu sebeple kimse başını örtmeye zorlanamayacağı gibi başörtüsü takmayan bir kişi dinsiz diye de değerlendirilemez. İslam dini hiçbir kula bir diğer kulu takva noktasında yargılama yetkisi vermez. Hoşgörü ve sevgi dini olan İslam dinine mensup bireyler olarak, Müslümanlar olarak bu soruya bu şekilde cevap veriyoruz.

Sayın Kongarın bir diğer sorusu “Kendisini inançlı bir Müslüman olarak tanımlayan kadınların başları açık gezme özgürlüğü yok mu?”

Bu sorusunu Başörtüsünü Özgürlük uğruna savunanlara yönelttiğini dile getiren, başörtümüze kendi terbiye sınırlarını gösteren isimlendirmesi ile soran Kongar’a İnsan hakları ve Mazlumlar için Dayanışma Derneği Mazlumder Kocaeli Şubesi olarak, bir hak savunucusu olarak cevap veriyoruz;

Hiç kimsenin kendisini inançlı bir Müslüman olarak tanımlayan kadınların başlarını kapatmaları konusunda baskı yapmaya hakkı yoktur. Çünkü İslam bireyin kendi iradesi ile verdiği kararlardan mesul olduğunu bildirmiştir. Sayın Kongar’a konuya daha vakıf olması için, görerek algılama insanoğlunda daha etkili olduğunu bildiriyor ve kendisini İslamın şartlarını yerine getiren insanlara karşı ön yargısız bakmaya davet ediyor, buyurun kendi gözleriniz ile bakın ve gerçeği görün diyoruz.

Sayın Kongar yazısında her kesime sataşmıştır. Bu sataşmalardan kendilerine başörtüsü sorununu namus borcu yakıştırması yapan siyasetçilerde nasibini almıştır. Konu ile ilgisi olan sayın siyasilere siyasi platformda Kongar’a kendilerine yönelttiği sorulara cevap verme cesaretine davet ediyoruz.

Başörtüsü yasağının tüm şiddetiyle hayatlarının her alanında etkisini gösteren yüz binlerce bayanı görmeyen, görmek istemeyen Kongar ve Kongar zihniyetli insanlar bilmelidir ki bu bir temel haktır. Hakkımızı alana dek ve beklide bu uğurda ölene dek bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

MAZLUMDER Kocaeli Şube Üyesi Sümeyye Gülşen

Reklamlar

~ tarafından ahrar Ocak 4, 2007.

Bir Yanıt to “Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan hakları Anıtı önünde 89. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini gerçekleştirdi.”

  1. You have a good blog, interesting. More about the Lake can read at
    SlavnoeMore in Russian.
    I would be glad if the information is helpful

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: