2007’nin parolası: Direniş Adalet ve Özgürlük

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu yöneticileri ve üyeleri Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya gelerek 47. basın açıklamasını yaptılar.Basın Açıklaması öncesi Platform üyesi Serpil Kayaer şunları söyledi:

“2006 yılı bizlere geçen yıllardan miras kalan acı ve sıkıntıları yeniden yaşatarak veda ediyor…. Bunlardan bazılarını hatırlayacak olursak:

Asgari ücret 2007 yılı için 406 YTL olarak belirlendi. Bu rakamdan da açıklayanlardan da utanıyoruz.

2006 yılı içerisinde Gima, Carrefaurre SA ya , Yapı Kredi Bankası ise Koç Bank’a devrildi. Bu paylaşım diğer alanlarda da üst tabakada devam etti. Sermaye gücüne güç kattı. İMF’nin talepleri doğrultusunda dar gelirli emekli, çalışan işçinin sırtındaki yük daha da artırıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi münasebetiyle koparılan fırtına malesef ülkemizi yeni bir kaosa sürüklemektedir ve bu kaosun içinde başörtülüler ve inanan insanlar da hedef tahtası haline getirilmektedir.

İfade özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmadığında hala düşüncelerinden dolayı yargılanan insanlar ve öğrencilerinden mahrum bırakılan hocalarımız vardır.

İnsanca yaşamak ve insanca muamele herkesin hakkıdır. Tecrit gibi insanlık dışı özel uygulamaların son bulması ve bunun için gereken yasal düzenlemelerin yapılması, Bülent ARINÇ’ın girişimi ile yeniden umudu yükseltmiştir. Ama 2006 yılı çözüme uzak bir yıl olmuştur. “ diyerek sözlerini Ayhan BİLGEN ‘e devretti.

Mazlumder Genel Başkanı Ayhan BİLGEN şöyle konuştu:

“1960 lı yıllardan 2000’li yıllara kadar, belirli bir coğrafyada uygulanan insanlık dışı hareketlerin sorumlusu olarak Saddam HÜSEYİN’in idam kararı infaz edildi. Saddam’ın işlediği suçların diğer ortakları ve işbirlikçileri olan CIA ve diğer gizli servis örgütleri işlenen insanlık suçlarının üzerini bir daha açılmamak ve sorgulamamak üzere kapattılar.

1 yıldır bu eylemi gerçekleştiren sivil toplum örgütlerine de teşekkür ederek, eylemin devamlılığını diledi.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformunun bu hafta 49.su yapılan başörtüsüne özgürlük eyleminde açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Üstün BOL; “2007 yılının geçmiş yıllara nazaran hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu değil, yaşandığı bir yıl olmasını diliyoruz.” dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Şube Başkanı Üstün BOL 2006 yılının son özgürlük eyleminde şu açıklamayı yapmıştır.

Kurban Bayramının ilk gününün yeni yılın ilk gününe tesadüf ettiği bir zaman dilimindeyiz. Bu tesadüfün toplumun farklı kesimlerinin birbirini anlayacağı, sevmese dahi saygı gösterebileceği bir anlayış ortamını doğurmasını ve 2007 yılının hak ve özgürlüklerin serbestçe ifade edilebildiği günleri getirmesini diliyoruz.

2006 yılında sıklıkla yaşadığımız ucuz politik manevraların, hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı düzenlemelerin, başörtülü – başörtüsüz ayrımının ve bu çerçevede yürütülen bilinçli negatif ayrımcılığın son bulmasını istiyoruz.

Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi şantaj malzemesi olarak kullanılan masabaşı başörtüsü haberlerinin son bulmasını ve her iki tarafında başörtüsü ticaretinden vazgeçmesini istiyoruz.

Kendi çıkarları için toplumun farklı kesimlerini manipüle ederek kullanan simsarların oyununun bozulmasını ve ülkemizde özlenen kardeşlik havasının tesisini bekliyoruz.

Bizler bizim gibi düşünsün veya düşünmesin şiddete yönlendirmeyen, şiddeti bir metod olarak benimsemeyen, kullanmayan her hareket, din ve düşüncenin varlığını sürdürmesini, kendini ifade edebilmesini ve özgürce propaganda yapabilmesini savunuyoruz.

Saddam’ın dahi adil yargılanma hakkının olduğunu düşünüyoruz. Irakta yaşanan yargılanmanın ucuz bir tiyatro sahnesi olduğunu ve bu oyunun sonunda Saddam’ın idam edilmesini insan haklarına, adil yargılanma hakkına aykırı buluyoruz. Bu süreçte katkısı bulunan sözde mahkeme üyesi amerikan uşakları ile, Irak’lı işbirlikçi karaktersizler olmak üzere, ülkesini amerikan İngiliz çıkarlarına pazarlayan uyduruk ırak yönetiminin de ırakın bağımsızlığından sonra adil mahkemelerde yargılanmasını istiyoruz.

Bizler 1 Ocak tarihinden itibaren yepyeni ve tertemiz bir sayfa açıyoruz. Geçmişte yaşanan tüm olumsuzlukları, yapılan tüm haksızlıkları bir daha tekrarlanmaması şartıyla rafa kaldırmayı teklif ediyoruz.

Tertemiz bir sayfa açıyoruz; bunun için önce kendi önyargılarımızı kaldırıp atıyoruz. Başkalarından da önyargılarını bir kenara bırakmalarını bekliyoruz. Yapılan haksızlıklara karşı kim olursa olsun haksızlığa uğrayanın yanında olacağımızı bir kere daha deklare ediyoruz.

Tertemiz bir sayfa açıyoruz; dindarları görmezden gelen, yok sayan ve kendi küçük aklınca aşağılayanları dindarlarla barışmaya davet ediyoruz.

Tertemiz bir sayfa açıyoruz; üniversitelerde, kamu kurumlarında ve hatta özel kurumlarda sürdürülen başörtüsü yasağının, başörtülü avının son bulmasını istiyoruz.

Tertemiz bir sayfa açıyoruz; Ölüm oruçlarına son verecek, bir insanlık ayıbı olan tecriti durduracak düzenlemelerin yapılmasını şart koşuyoruz.

Tertemiz bir sayfa açıyoruz; ancak, 2007 yılının geçmiş yıllara nazaran hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu değil, yaşandığı bir yıl olmasını, insanların düşüncelerini ifade ettikleri için yargılanmamasını, kişisel tercihleri için suçlanmamasını şart koşuyoruz.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu Adına
Tüketiciler Birliği Ankara Şube Başkanı Üstün BOL

Reklamlar

~ tarafından ahrar Ocak 4, 2007.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: