İslami Kesimin Tecrit Zülmüne Duyarlılık Çağrısına Bülent Arınç Ses Verdi

18 Aralık günü tecritin kaldırılması talebiyle İslami kesimin kuruluş ve yazarlarının Başbakanlık ve Meclis Başkanlığına “F tipindeki tecrit koşullarının kaldırılmasına” yönelik çağrısı üzerine Meclis Başkanı Bülent Arınç harekete geçti.

 Bugün (Salı) İstanbul’da bulunan Meclis Başkanı Bülent Arınç, Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, Mazlumder Genel Başkan yardımcısı Şinasi Haznedar, İHD Marmara bölge sorumlusu Doğan Genç, Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna, Behiç Aşçı’nın annesi ve bir yakını ile Dolmabahçe’de görüştü. Basının yoğun ilgi gösterdiği görüşmede Bülent Arınç resmi söylemin dışına çıkarak tecrit koşullarını eleştirdi ve bu sorunu dile getirmek için meslektaşı Behiç Aşçı’nın cesur bir eyleme giriştiğini söyledi. Aşçı’nın sorunu yeniden kamoyunun gündemine getirmesini başararak aslında amacına ulaştığını ve sorunun çözümü karşısında elinden geleni yapacağını vurguladı. Aynı zamanda Bülent Arınç, Aşçı’nın bu eyleme son vererek çözüme katkıda bulunmasını istedi.

Görüşmede Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci ise şu noktalara değindi: “Geçtiğimiz hafta ortak basın açıklaması ile tecrite yönelik duyarlılık çağrımızdan iki gün sonra Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Kenan İpek sorunu yok sayan, bildik katı bürokratik refleksi yansıtır şekilde uzlaşmaya kapalı bir açıklama yaptı. Meclis Başkanı olarak Ankara’da Adalet Bakanı ve diğer ilgili kurumlara sorunu ilettiğinizde F tiplerinde tecrit koşullarının olmadığı ve mahkumların sosyal alanlardan yeterince yararlandığı anlatılacaktır. Hadisenin düğüm noktası burasıdır. Doğrudur örneğin, Bolu F tipinde bir halı saha yapılmıştır. Ancak araştırmalarımız neticesinde 6 ay boyunca her hafta bu sahadan yararlanmak için dilekçe veren mahkumların talebi reddedilmiştir. Bunun gibi yaşanan pek çok keyfi uygulama tecrit koşulları neticesinde 146 mahkumun intiharına sebep olmuştur. Sorunun çözülmesinde Behiç Aşçı dahil hiç kimse tek bir çözüm dayatmasında bulunmamaktadır. Dolayısıyla hükümetin atacağı olumlu küçük bir adım dahi gerilimi ortadan kaldıracaktır.” Daha sonra heyet Bülent Arınç ile basına kapalı görüşme yaptı.

Heyet görüşme sonrası Behiç Aşçı’yı ziyaret ederek gelişmeler hakkında kendisine bilgi verdi. Bülent Arınç’ın bu konuyu çözme noktasındaki samimi niyeti aktarıldı.

Yakın zamanda Bülent Arınç’ın Behiç Aşçı’yı arayarak bir uzlaşma noktası bulunacağı ümit ediliyor.

Reklamlar

~ tarafından ahrar Aralık 27, 2006.

Bir Yanıt to “İslami Kesimin Tecrit Zülmüne Duyarlılık Çağrısına Bülent Arınç Ses Verdi”

  1. Hülya Şekerci
    26.12.06, 20:39

    Bugün bir aya yaklaşık süredir F tipi zulmünü gündeme getirmek için yapmış olduğumuz çabaların bir yankı uyandırdığını görmüş olduk.Arınç bugün kendisine göndermiş olduğumuz ortak basın açıklamasından sonra bir adım attığını söyledi.Basın bunu yansıtmasa da durum bu.Bu metnin altına atan tüm kuruluşlara ve yazarlara teşekkür ediyorum.Tabi ki yağmur,çamur sıcak,soğuk demeBden eylem çağrımıza cevap verip bizi meydanlarda yanlız bırakmayan dostlara hassaten teşekkür ediyor,Rabbimin rızasını diliyorum.

    Umarım müslümanların Ftipi zulmüne karşı bir duyarlılık geliştirmesi bir çok konudaki ön yargının kırılmasına vesile olur.

    Umarım Bülent Arınç’ın konuyla ilgili somut bir adım attırabilir ve insanlar artık bedenlerini ölüme yatırmazlar.Eğer böyle bir sonuca vesile olabildiysek ne mutlu bize.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: