-VAN-

van da eyleme sorusturma
Van Cumhuriyet başsavcılığı, “başörtüsüne özgürlük platformu” adı altında her hafta düzenli kitlesel basın açıklaması yapan Mazlum-Der, Umut-Der, Gökkuşağı derneği yöneticileri hakkında bir soruşturma başlattı.Platformu oluşturan dernek yöneticileri, haklarında açılan soruşturma ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirme amacıyla bir basın açıklaması yaptı.Yapılan basın açıklamasında, “Van Başörtüsüne Özgürlük Platformu bileşenleri olarak almış olduğumuz ortak karar gereği; yapılan sözlü ihtarın ve başlatılan soruşturmanın bizleri yıldırmayacağını, eylemimizin sivil tepki niteliğinde ve haklı olduğunu, buradaki asıl amacımızın insan hakları mücadelesine katkı sunmak olduğunu tekrar belirtiyoruz” denildi..

Basın açıklamasının metni:

Basına ve kamuoyuna

“Van C. Başsavcılığı her hafta Sanat sokakta düzenlediğimiz ve MAZLUMDER, Umut-Der, Gökkuşağı Derneği ile İnsan-Der’in katıldığı başörtüsüne özgürlük konulu kitlesel basın açıklamaları ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştır.

09.12.2006 günkü basın açıklamasında; başörtülüleri fahişe olarak niteleyen Muazzez İlmiye ÇIĞ’ın cumhurbaşkanlığı tarafından ödüllendirilmesinin eleştirilmesi üzerine 5237 sayılı TCK’nun 299. maddesine muhalefet edildiği iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında açıklamayı okuyan Gökkuşağı Derneği üyesi Gülşah YAKIN ile aynı derneğin başkanı Kemal ÇELEN, MAZLUMDER Van Şube Başkanı Av. Abdulbasit BİLDİRİCİ, İnsan-Der Başkanı M.Yasin HASKANLI ve Umut-Der üyesi Erhan ŞENGÜL’ün şüpheli sıfatıyla ifadesi alınmıştır. Ayrıca savcılığın Emniyet Müdürlüğüne göndermiş bulunduğu yazıda tüm eylemcilerin tesbit edilerek ifadelerinin alınması talep edilmiştir.

Esasında önceki haftalarda emniyet müdürlüğü yetkililerinin platform yöneticilerini emniyete çağırarak eylemlere son verilmesi taleplerini iletmesi, buna karşılık katılımcı kuruluşların bunu kabul etmeyerek eylemleri devam ettireceklerini beyan etmeleri soruşturmanın habercisi konumundaydı. Emniyet Müdürlüğü’nde özetle “eylemlerin 13 haftadır sürdürüldüğü, artık buna son verilmesi gerektiği” sözlü olarak ihtar edilmişti.

Van Başörtüsüne Özgürlük Platformu bileşenleri olarak almış olduğumuz ortak karar gereği; yapılan sözlü ihtarın ve başlatılan soruşturmanın bizleri yıldırmayacağını, eylemimizin sivil tepki niteliğinde ve haklı olduğunu, buradaki asıl amacımızın insan hakları mücadelesine katkı sunmak olduğunu tekrar belirtiyoruz. Buradan tüm kamuoyuna haykırıyoruz. Bu tür baskılar bizi asla yıldıramaz. Çünkü başörtüsü yasağı açık bir zulümdür. Zulme rıza ise ayrı bir zulümdür. Hiç kimse bu zulme karşı sessiz kalmamızı bekleyemez. Zulme karşı direnmek mazlumların en doğal hakkıdır. Bunun için başörtüsü yasağı ortadan kalkıncaya kadar eylemlerimiz sürecektir.”

Reklamlar

~ tarafından enigma Aralık 19, 2006.

Bir Yanıt to “-VAN-”

  1. SÜPER AMA OKUMADIK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: