-kocaeli-

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde saat: 12:30 da 85. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eylemini gerçekleştirdi. Eylemde platform adına basın açıklamasını MAZLUMDER Kocaeli Şube Üyesi Hatice Gülşen yaptı.Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun 85. haftasına giren “Başörtüsüne Özgürlük” eyleminde yaşanan hukuksuzluğu, hak gaspını tüm basına ve kamuoyuna deklare etmek için buradayız!Başörtüsü Türkiye tarihinde  bir çok meselenin belirleyici unsuru ola geldi. Ülkede içi doldurulamamış kavramlarda, değiştirilmeye ve dönüştürülmeye çalışılan insan modelinde, düzene teğet çizilen beyinlerde başörtüsü belirginliğini korudu. İdeolojilerini sağlam temellere oturtamamış, siyaset yapmaya malzemeleri kalmamış, kendilerini kanun ve medeniyet bekçisi olarak görenler başörtüsünü “Bizdensin” yada “Bizden değilsin” tamtamlarıyla şekillendirmeye çalıştı. Fakat bunlarla bir takım çıkar hesapları güdenler, bu meseleden rant sağlayanlar başörtülülerin haklarını kendilerine teslim ederek dönüp gitmeyeceklerini hesaba katmadılar.

Sizlerin çıkar hesaplarıyla, çifte standartçı bir anlayışla sağlam bir temele oturtamadığınız düşüncelerinizle başörtüsünü memleket meselelerinde etken kılmanız bir yana, bizler başörtüsü inancını Yaratan’dan almışlarız. Ve ancak da O’na teslim ederiz. Bizler sizin değiştirmeye ve dönüştürmeye çalıştığınız insan modelini ayak uydurmuyoruz. Bizler bu inançla varlığımızı koruyacağız. Herkes inandığı gibi yaşama hakkına kimse müdahil olamaz. İsteyen başını örtsün istemeyen örtmesin bu ülkede. Sizler kendi tarihlerinizi yazmaya durun zülüm silsilesinde, bizlerde zalimlere ve zalimliklere direniş yazmaya devam edeceğiz.

Yasak örgütleyen kurumlar “Kamusal alan” uydurmacasında başörtülülere alan tayin etme gayreti bu haftada gündemdeki yerini aldı. Cumhurbaşkanı olacak kişinin eşinin başörtülü olamayacağı, ülkeyi gerginliğe götüreceği ifadeleri yer buldu kamuoyunda.

Bu tespitte bulunanlar “Cumhur” olacak kişinin niteliğinden çok eşinin başörtülü olup olmayacağı hakkında derin kaygılar çekerken, olması halinde eşlerinin başörtülerinin çıkarılması gerektiği ifadelerinde bulunma cüretini gösteriyor.

Başörtüsünün ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve neyi ifade ettiğini hala idrak edememiş zihniyetler ifadeleriyle düşünce yapılarını da ortaya koyuyor.

Bu zihniyet başörtülüler örtünme hakkını ve yetkisini eşlerinden almadıklarını ve örtünmenin nasıl bir mefhumu olduğunu anlayamayacak zavallılıktadır. 

Bizler bu halkı öteleyip bölmeye çalışanlara buradan bir defa daha sesleniyoruz! Başörtüsü özgürlüğümüzün sembolüdür . Bizler bu özgürlüğü yaşamın her alanında elde edene kadar semsizi yükseltmekten geri durmayacak ve haklarımız bekçileri olarak bu meydanları boş bırakmayacağız. Herkesin inandığı gibi yaşa hakkını ve bunu ifade hürriyetini elde edene kadar direnişimizin devam edeceğini buradan bir defa daha ilan ediyoruz

Reklamlar

~ tarafından enigma Aralık 19, 2006.

Bir Yanıt to “-kocaeli-”

  1. YANINIZDAYIZ. RABBİM YAR VE YARDIMCIMIIZ OLSUN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: