-ankara-

unutmayalım unutmak tuzaktır…
Ankara İnanç Özgürlüğü Platormu bu hafta basın açıklamasını CHP Ankara İl Başkanlığı Önünde yaptı. Sıhhiye Abdi İpekçi Parkından Güvenparka kadar yürüyen kalabalık, CHP Ankara İl başkanlığı Önünde toplanarak, CHP nin parti toplantılarına Anadoludan Başörtülü Kadınların getirilerek İstismar edilmesini ve Çözüm isteyen platform üyelerini kabul etmemeleri kınandı.Platform adına Mazlumder Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Serpil Kayaer tarafından yapılan okunan basın açıklamasında “İnanç ilkelerini devletin belirlemediği, dine ve inanca baskının olmadığı bir ülke istiyoruz. Bizim ülkemiz bu ayıplarla daha fazla yaşamamalıdır. Sorun vardır ve unutturulmaya ve saptırılmaya çalıştırılmaktadır. Siyasi polemiklerle erteleme öteleme maalesef çözümü imkansız hale getirmektedir” denildiBasın açıklamasının metni

 UNUTMAK TUZAKTIR!

Ülkemizde varolan insan hakları ihlalleri, kişilerin onur ve şahsiyetini zedeleyerek her geçen gün daha fazla mağdur üretmektedir. Hak İhlallerinin çeşitliliği  mağdur sayılarını da artırmaktadır. Beden bütünlüğünü hedef alan ; işkence gibi ihlallerden tutun da adil yargılanma, fırsat eşitliği ve meslekler arası gelir adaletsizliği, hapishanelerdeki tecrit uygulamaları ve kamu alanındaki başörtüsü yasağı….. Yani bir çok alanda sayısız mağdur…

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu özelde inanca yönelik hak ihlallerinin, genelde ise; her şahsın onurunu ve kimliğini hedef alan ihlallerin son bulması için mücadele etmektedir. Mücadelesinin temelinde ise  hak ihlallerini görmezden gelenleri ve unutanları  uyarmak; unutturanları ise ifşa etmek vardır.

Bu amaca yönelik olarak Ankara da 45 haftadır eylem yapmaktayız. İnancından dolayı ayrımcılığa tabi tutulanlar, işinden, okulundan ve kimi kamu hizmetlerinden mahrum bırakılarak bir kenara itilen ve unutturulmaya çalışanları, yeniden birlikte hatırlamak istiyoruz.. Maalesef ülkemizde; kılık kıyafet serbestliğinin olduğu üniversitelerde bile başörtüsü yasaktır. Maalesef ülkemizde irtica yaftası hala inanan insanlara lâyık görülebilmekte, irtica yaftası ile insanlar mahkum edilebilmekte ve YAŞ kararlarında ihraç sebebi olabilmektedir. Hastanede kan verirken dahi sırf  inancının gereği giyim kuşamından dolayı insanlar hakarete maruz kalmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde bile Cumhurbaşkanı adaylarının hanımlarının başörtüleri üzerinde tartışmalar yapılabilmektedir.

 Bu tartışmalar işin özünü kaybettirip ihlalleri unutturmakta ve konuyu mecrasından saptırmaktadır.

Bu ihlaller ve saptırmaların yanı sıra ülkemizde inancını istediği gibi yaşayamayan ve hala sanki ülkemizin insanları değilmiş gibi dışlanmaya çalışılan, unutturulan alevi vatandaşlarımızın  sorunlarını da  dillendirmek istiyoruz. Alevi kültürünün araştırılması Alevi kültürü ile ilgili çalışmaların geliştirilmesi ve sağlıklı bir ortamda tartışılması amacına yönelik çalışmalar belki yüzyıldır ihmal edilmektedir.   Bu günden sonra bu ihmal son bulmalıdır. Farklı kültürlerin inançları devlet tarafından belirlenmeden kendi özgür iradeleri ile oluşmalıdır.  Sağlıklı düşünen hiç bir devlet, halkının dini inançlarını ve ilkelerini belirlemeye;  “senin şunlara inanman gerekir” diyerek sınırlamaya kalkışamaz.

İnanç ilkelerini devletin belirlemediği, dine ve inanca baskının olmadığı bir ülke istiyoruz. Bizim ülkemiz bu ayıplarla daha fazla yaşamamalıdır. Sorun vardır ve unutturulmaya ve saptırılmaya çalıştırılmaktadır. Siyasi polemiklerle erteleme öteleme maalesef çözümü imkansız hale getirmektedir.

Unutmayalım, unutmak tuzaktır…….

 Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına

Ankara Mazlumder Şubesi Genel Sekreteri Serpil Kayaer

www.mazlumderankara.org

Reklamlar

~ tarafından enigma Aralık 19, 2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: