Özgür-Der’in araştırması..

Özgür-Der Diyarbakır şubesi olarak her ay Türkiye’deki yerel ve ulusal basını tarayarak hazırladığımız hak ihlalleri basın taramasında Kasım ay’ı içerisinde ön plana çıkan hak ihlallerini açıklıyoruz.Türkiye’de Kasım ay’ı içerisinde hak ihlallerinde bir azalma olmadığı gibi aksine artarak devam ettiği açıkça gözlenmektedir. İhlallerin büyük çoğunluğunun Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde yaşanması, sistemin Kürt sorununda çözüme yanaşmak istemediğini göstermesi açısından manidardır.

Hak ihlalleri özellikle; YÖK’ün kuruluşunu protesto eden göstericilere müdahale ve gözaltılar, işkence ve kötü muamele, TCK 301. maddeden kaynaklı düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik soruşturma ve mahkemeler, inanç ve başörtü özgürlüğüne yönelik ihlaller olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Kürt diline dönük yasak ve dayatmalar ile muhalif basına yönelik baskılar bu ayın dikkat çeken ihlalleridir.

YÖK’ün Protestolarına Sert Müdahaleler ve Gözaltılar

Üniversiteleri resmi ideolojinin kıskacına alan sistem, bu amacına YÖK ve benzeri oligarşiye bağlı bürokratik kurumlarla ulaşmaya çalışmaktadır. Sivil ve bağımsız eğitimin merkezi olması gereken üniversiteler YÖK’ün kıskacı altında kıvranmaktadır. Öğrencileri devletin resmi ideolojisi ile terbiye etmek, onları Kemalist modele uygun tarzda tektipleştirmek amacıyla kurulan YÖK, kuruluşu yıldönümünde özellikle öğrencilerin yoğun protestolarına sahne oldu. İdeolojik kıskaca ve resmi ideolojinin dayatmalarına dikkat çekmeye çalışan öğrencilerin coplanması ve gözaltına alınması YÖK’ün adeta dokunulmaz bir kurum ve devlet içerisinde devlet haline geldiğini göstermektedir.

301. Madde Hala Can Yakıyor!

Sivil toplum kuruluşlarının ve her kesimden insanın yoğun tepkilerine rağmen Türk Ceza Kanunun 301. maddesi, düşünen insanları mahkeme koridorlarında süründürmeye devam etmektedir. Farklılıkları daima tehlike olarak addeden sistem bu farklı sesleri susturmak için sürekli TCK’nin 301. maddesine benzer maddelere sığınmaktadır. Düşünce ve ifade özgürlüğü özerinde bir balyoz gibi sallandırılan TCK’nin 301. maddesini değiştirmek yeterli olmayacaktır. Sistemin oligarşik yapılanmasının, yanlış uygulamalarının, yasakçı anlayışının, tek tipçi yaklaşımının simgesi haline gelen bu maddenin tamamen yürürlükten kaldırılması gerekmektedir.

Başörtü Zulmü Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Türkiye’de laikliğin arkasına sığınan yasakçı zihniyetlerin sayıları azalıp insanlığa verecekleri değerleri tükendikçe saldırganlıklarının artığı görülmektedir. Bu saldırganlık özellikle başörtülü öğrencilere karşı yapılmaktadır. Okullarda güvenlik görevlileri, kampus içerisindeki toplu taşıma araçları, park alanları ve otobüs duraklarında başörtülü öğrenci avı başlatmışlardır. Görevlilerin, başörtülü öğrencilere karşı zor kullanarak başlarını açtırıp kimliklerini almaya çalışmaları onur kırıcı bir insanlık ayıbıdır.

Yasağın siyaset arenasındaki bayraktarlığına soyunan CHP’nin başörtülü gazetecilerden rahatsızlık duyacak kadar saldırganlaştığı görülmektedir. Bunun son örneği 15 Kasım’da Kırklareli’nde Yeşilyurt gazetesinin başörtülü muhabiri Merve C’nin toplantı salonunu terke zorlanmasıdır.

İslam’a karşı yürütülen küresel savaşın yerel simgesi haline gelen başörtüsü yasağının bir an önce kaldırılması gerekmektedir.

Kürtçeye Karşı Resmi Tahammülsüzlük Artıyor!

Kürtçe üzerindeki yasak ve asimilasyon politikasında son zamanlarda bariz bir artış gözlenmektedir. Kürtçe-Türkçe olarak bastırılan Pirtžka Lîstik ž Destxebatkarîyan (Oyun ve el işi kitabı) kitabına gösterilen tahammülsüzlük bunun son örneklerindendir.

İnsanların dilleri ve renkleri Allah’ın ayetlerinden olup aynı zamanda bir zenginliktir ve bu zenginliklerin yasaklanması bir insanlık suçudur. Kürt dili üzerindeki yasaklar ve kısıtlamalar derhal kaldırılmalıdır.

Devlet Destekli Ülkücü Saldırılar!

Köylerin devlet tarafından basılması ve boşaltılması sonucu köylerini terk etmek zorunda kalan insanlar çareyi büyük şehirlerin varoşlarında yaşamakta bulmuşlardır. Bu insanlardan bazıları ülkenin batı illerine güç etmiş oralarda çok cüzi bir ücret karşılığında mevsimlik işçi olarak çalışmak zorunda kalmışlardır. Önce devletten darbe yiyen sonrasında yine devletin sebep olduğu açlık ve işsizlikle kıvranan bu insanlara karşı bir de son zamanlarda ülkücüler tarafından saldılar düzenlenmektedir. Bu saldırıların bazı gerekçeler arkasına sığınılarak sistematik hale getirilmesi ve kolluk kuvvetlerin bu duruma seyirci kalması kaygı vericidir.

Muhalif Basına Karşı Baskı ve Yıldırma Politikası

Bünyesinde dokunulmazlık zırhları yaratan sistem, baskılarla basını üç maymunları oynamaya zorlamaktadır. Bu rolü kabul etmeyen, dezenformasyon ve sansür baskılarına rağmen habercilik yapan muhalif basın ise zorla susturulmaktadır. Ülkede Özgür Gündem gazetesinin on beş gün süreyle yayının durdurulması yeni bir yıldırma örneğidir.

İnsanların haber alma hakkının ellerinden alınması kabul edilemezdir.

Özgür-Der olarak, yaşadığımız ülkede artık rutinleşen ve kanıksanan bu olayların müsebbiplerini kınıyor, haksızlıkların bir an önce son bulmasını diliyor ve bu amaçla tüm erdemli insanları göreve çağırıyoruz.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi İnsan Hakları İzleme Komisyonu

Basın taramasının ayrıntıları:
KASIM 2006 HAK İHLALLERİ BASIN TARAMASI

YENİ BİR ŞEMDİNLİ İFŞAATIMI?

Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortaköy’de, araçlarındaki el bombaları, uzun namlulu silahlar ve bazı evraklarla vatandaşlar tarafından yakalanan uzman çavuş ve astsubaylar bölge halkında Şemdinli sendromuna neden oldu. Yerel yetkililer, kendilerini Jitem elemanı olarak tanıtan kişilerin eylem planı hazırlığında olduğunu iddia etti. (haksoz.net – 01 Kasım 06)

GÖZALTINDA İŞKENCE İDDİASI

AKP hükümetini eleştiren bir bildiri kaleme alıp dağıtan Ömer Sertoğlu adlı yurttaş, AKP Ümraniye İlçe Başkanı’nın şikâyeti üzerine polisler tarafından gözaltına alındı. Sertoğlu, gözaltında işkenceye maruz kaldığını iddia etti. (Özgür Gündem – 02 Kasım 06 )

BAYDEMİR ‘W’ İÇİN YARGILANACAK

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e 2006’nın gelişi için TBMM’ye üzerinde Kürtçe, ‘Sersala We Piroz Be’ (Yeni Yılınız Kutlu Olsun) yazılı yılbaşı kartları gönderdiği gerekçesiyle dava açıldı. DTP’li Baydemir için altı ay hapis isteniyor. (Radikal – 03 Kasım 06 )

TUTUKLUYA GÖRÜŞ DAYAĞI

Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevinde tutuklu Tuncay Doğan’ın görüşüne giden Eşi Fatma Doğan, görüşme yerlerinin öncekilerden farklı olması nedeniyle eşinin itiraz ettiğini, bunun üzerine gardiyanların eşini tartaklayarak götürdüğünü söyledi. (ÖzgürGündem–03 Kasım 06)

SEFERİ YILMAZ’A HABERLEŞME ENGELİ

Van F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan, Şemdinli’de bombalanan Umut Kitabevi sahibi Seferi Yılmaz’ın avukatları ve gazetecilere gönderdiği mektuplara el konuldu. (Özgür Gündem – 03 Kasım 06 )

ÜLKÜCÜLER KÜRT İŞÇİLERE SALDIRDI

Ankara’nın Beypazarı ilçesinde gündelikçi olarak çalışan Kürt işçiler, akşam ilçe pazarına indikleri sırada, MHP’lilerin linç girişimine maruz kaldı. Olayda 3 kişinin yaralandığı bildirilirken, işçilerin can güvenliği kaygısıyla çalışmama kararı aldıkları öğrenildi. (Özgür Gündem – 03 Kasım 06 )

MEHDİ ZANA HAKKINDA TCK 301. MADDEDEN DAVA AÇILDI

Diyarbakır eski belediye başkanlarından Mehdi Zana hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinden dava açıldı. (ANF – 05 Kasım 06 )

DÜĞÜN KONVOYUNA LİNÇ GİRİŞİMİ

Erzurum Cumhuriyet Caddesinde tur atan düğün konvoyunu durduran ülkücü grup, PKK bayrağı asıldığı iddia edilen minibüsün etrafını sardı. Saldırgan grup, minibüsün içindekilere vurmaya başlayınca, şoför gaza basarak kaçtı. Cumhuriyet Caddesi’ni uzun süre trafiğe kapatan yaklaşık 60 kişilik grup, Ülkü Ocaklarından getirilen dev Türk bayrağıyla yürüyüş yaptı. Polis, linç girişiminde bulunanları gözaltına almadı. (Radikal – 06 Kasım 06 )

ZAMAN AŞIMI İŞKENCECİYİ KURTARIYOR

Türkiye’de 2000–2006 yılları arasında yüz binlerce üzerinde sanık, davalarının zaman aşımından dolayı düşmesi nedeniyle cezasız kaldı. İskenderun’da iki genç kıza işkence yapıldığı iddiasıyla dört polis hakkında açılan davanın zaman aşımı süresinin dolması, bu tür davaların akıbeti açısından tipik bir örnek oluşturdu. (Birgün – 06 Kasım 06 )

POLİS, DTP BİNASINI BASTI

Demokratik Toplum Partisi’nin İstanbul Bağcılar ilçe örgütü binasında düzenlediği “DTP 1. Halk Danışma Toplantısı” İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi polisleri tarafından basıldı. Baskının gerekçesi olarak PKK yöneticilerinin de toplantıya katılması gösterildi. (Yeni Şafak – 06 Kasım 06)

ÖĞRENCİLERE NEWROZ’A KATILMA CEZASI

Pamukkale Üniversitesi yönetimi 2005 yılında Newroz kutlamalarında “Demokratik Konfederalizm” bayrakları açtıkları iddiasıyla 10 öğrenciye 2 dönem okuldan uzaklaştırma cezası verdi. Örenciler Denizli Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptıkları itiraz sonucunda tekrar okula döndü. Ancak Okul yönetimi, soruşturma komisyonundaki öğretim görevlisinin yerini değiştirerek öğrencilere aynı cezayı tekrardan verdi. (Özgür Gündem – 07 Kasım 06

ANKARA: BASIN AÇIKLAMASINA POLİS MÜDAHALESİ

Kurtuluş’ta toplanan öğrenciler bugün (7 Kasım) yaptıkları sessiz yürüyüşle YÖK’ü protesto ederken Mithatpaşa Köprüsü yakınlarında polis öğrencilerin basın açıklamasını müdahale ederek engelledi. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. (bianet.org – 07 Kasım 06)

İSTANBUL: KADIKÖY’DE ALTI YÖGEH’LİYE GÖZALTI

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendikalar, siyasi parti temsilcileri ile üniversite öğrencileri, 6 Kasım’da kurulan YÖK’ü protesto etmek için cumartesi (4 Kasım) Kadıköy Meydanı’nda miting düzenledi. Miting sonrasında sivil polisler “yasadışı” slogan attıkları gerekçesiyle 6 YÖGEH’liyi gözaltına aldı. (bianet.org – 07 Kasım 06)

TRABZON: YÖK PROTESTOSUNDA 18 GÖZALTI

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden 20 öğrenci, Yüksek Öğretim Kurumu’nun kuruluşunu protesto etmek için öğle saatlerinde Makina Mühendisliği bölümü önünde toplandı. “Parasız eğitim” ve “YÖK’e hayır” sloganı atan öğrencilere jandarma müdahale etti. Çıkan arbede sonrasında 18 öğrenci gözaltına alındı. (bianet.org – 07 Kasım 06)

YÖK PROTESTOLARINA SERT MÜDAHALELER

Yüksek Öğrenim Kurumu’nu 25. kuruluş yıldönümü nedeniyle protesto etmek isteyen öğrencilere müdahale eden polisler, yapılan gösterilerde toplam 40 öğrenciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında yaralıların da bulunduğu belirtildi. (Özgür Gündem – 08 Kasım 06 )

ROJ TV KARADAN GÖNDERİLEN SİNYALLERLE ENGELLENİYOR

Yaklaşık on gündür, Roj TV’nin Diyarbakır’da izlenmesi, karadan gönderilen sinyallerle engelleniyor. Diyarbakır dışında, Batman, Hakkâri, Van, Mardin gibi kentlerde de Roj TV’nin izlenmesi zaman zaman gönderilen sinyallerle engelleniyor. (ANF – 08 Kasım 06 )

AVUKAT BİLE OLAMAYACAK

Şemdinli iddianamesini hazırlayan ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında suç duyurusunda bulunan Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın, meslekten ihraç kararı kesinleşti.( Hürriyet – 08 Kasım 06 )

NAYLON ÜZERİNDE UYUYORLAR

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde selzedeler için hazırlanan çadırlara zemin olarak kullanılması için tahta verilmediği için 34 aile ıslak zemine naylon sererek yaşıyor. Temiz su ve tuvaletin de bulunmadığı çadırkentte salgın hastalık tehlikesinden endişe ediliyor. (Özgür Gündem – 09 Kasım 06 )

JANDARMA YARDIMI ENGELLEDİ

DTP Konya İl Örgütü’nün sel mağdurlarına yardım amacıyla Yeniceoba beldesinde topladığı malzemenin gönderilmesi, jandarma tarafından izin alınmadığı gerekçesiyle engellendi. Uludere’ye girişe izin verilmedi. Kızıltepe Belediyesi’nin, Şırnak’ın Uludere ilçesindeki selzedeler için topladığı yardımları taşıyan 3 kamyonun ilçeye girişine polis tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden izin verilmedi. (Özgür Gündem – 09 Kasım 06 )

“UMUT” İŞKENCESİ SÜRÜYOR!

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, “Umut Davası”nda, sanık Ferhan Özmen’in, “Anayasal düzeni cebren değiştirmeye teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı onarken, diğer sanıklar hakkında verilen kararları bozdu. (haksoz.net – 11 Kasım 06)

ÜLKÜCÜLER 4 LİSELİYİ YARALADI

Geçen yıl da Şahin Açık adlı öğrencinin ülkücüler tarafından boğazı kesilerek öldürüldüğü Sultanbeyli Gediktaş Lisesi’nde bir grup ülkücüyle Kürt öğrenciler arasında çıkan kavgada, 4 öğrenci yaralandı. Öğrenciler, ülkücülerin üzerlerinde baskı kurmaya çalıştığını, okul idaresinin de buna göz yumduğunu iddia ettiler. (Özgür Gündem – 12 Kasım 06 )

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ’NDE BAŞÖRTÜLÜ AVI

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyan öğrencilerin perukla okula girmesinin engellemesinden sonra Çukurova Üniversitesi’nde de (ÇÜ) başörtülü öğrencilerin kimler olduğunu ve sayılarını tespit etmek amacıyla ‘fişleme’ uygulaması başlatıldı. Yine bu çerçevede güvenlik görevlileri kampus içerisindeki toplu taşıma araçları, park alanları ve otobüs duraklarında başörtülü öğrenci avı başlattı. Görevliler, başörtülü öğrencilere karşı zor kullanarak başlarını açtırıp kimliklerini aldı. ( Zaman -12 Kasım 06 )

‘KÜRT SORUNU’ İÇERİKLİ KİTABA SORUŞTURMA AÇILDI

Yazar Ergün Sönmez tarafından kaleme alınan “Kapitalizmin Emperyalist Sürecinde Kürt Özgürlük Hareketi ve PKK’nin Rolü, Kürt Sorununun Çözüm Perspektifleri” adlı kitap soruşturmalık oldu. (ANF – 14 Kasım 06 )

KÜLTÜR DERNEĞİNE ANADİL DAVASI

Erzincan’daki Dersim Kültür Derneği hakkında tüzüğünde anadilde dil kursu ibaresine yer verdiği için kapatılması istemiyle dava açıldı. (ANF – 15 Kasım 06 )

YİNE IRKÇI SALDIRI

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinde DEHAP ve HADEP yöneticiliği yapmış olan 4 kişi, evlerine gittikleri sırada “Ulan siz Kürtler ne zaman burayı terk edeceksiniz!” şeklinde bağıran 5 kişinin silahlı ve bıçaklı saldırısına uğradı. Ayrıca bir belde sakininin evi 20 kişilik bir grubun saldırısına uğrarken, bir eve de molotofkokteyli atıldı.(Evrensel – 15 Kasım 06)

İHD ŞUBE BAŞKANI DEMİRTAŞ’A 1 YIL ÜÇ AY HAPİS

Diyarbakır 4 Nolu Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır İHD Şube Başkanı Selahattin Demirtaş’a, Gün TV ve Roj TV’ye verdiği görüşlerde, “örgüt veya amaç propagandasını yaptığı” gerekçesiyle, 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. (Bianet – 15 Kasım 06 )

BAŞÖRTÜLÜ MUHABİRE ”HAYIR”

Kırklareli İl Genel Meclisi, Suat Toktar başkanlığında, İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda Kasım ayı 10’uncu birleşimini yapmak üzere bir araya geldi. CHP İl Genel Meclisi üyesi İbrahim Tezan, toplantı başladığında söz alarak, oturumu izlemeye gelen Yeşilyurt gazetesinin muhabiri Merve C’nin başörtü takmasının, laiklik ilkesine aykırı olduğunu ve bu durumdan rahatsızlık duyduğunu belirterek, kadın muhabirin salonu terk etmesini istedi. (Haber 3 – 15 Kasım 06 )

İSTANBUL BAROSU, SEÇİMDE BAŞÖRTÜLÜ OY KULLANAN AVUKAT AVINA ÇIKTI

Siyasi ve ideolojik tartışmalarla gündeme gelen İstanbul Barosu, başörtülü avukat avına çıktı. 15 Ekim’de yapılan ve Kazım Kolcuoğlu’nun tekrar kazandığı baro seçimlerinde, başörtülü oy kullanan iki avukat hakkında disiplin soruşturması açıldı. (Zaman-15 Kasım 06)

ÖZGÜR GÜNDEM’E 15 GÜN DURDURMA

Ülkede Özgür Gündem gazetesinin yayını, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, 15 gün süreyle durduruldu. (Haber7–16 Kasım 06)

EŞİ ’UYGUN’ DAVRANMAYAN SUBAY, KURMAY OLAMAYACAK

Harp Akademileri kanununda değişikliği görüşen TBMM Milli Savunma Komisyonu, türbanlı eş tartışmasına sahne oldu. Eşinin tutum ve davranışından dolayı Akademiye girmeye layık görülmeyen subayların, karargah subaylığı öğrenimine alınamayacağına yönelik maddeye AKP’liler karşı çıkarken Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, maddenin yıllardır uygulandığını söyleyerek savundu. ( Hürriyet -16 Kasım 06 )

KÜRTÇE OYUN KİTABINA SORUŞTURMA

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Sur Belediyesi tarafından Kürtçe-Türkçe olarak bastırılan Pirtžka Lîstik ž Destxebatkarîyan (Oyun ve el işi kitabı) hakkında soruşturma başlattı. (Özgür Gündem – 16 Kasım 06 )

REKTÖRLÜK MAHKEMEDEN ÖNCE CEZA VERDİ

Maraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi 1. sınıf öğrencisi Melahat Azgan ve aynı bölümde okuyan 3. sınıf öğrencisi Bedirhan Uçar adlı öğrenciler haklarında ‘Örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla açılan davalar sonuçlanmadan üniversite rektörlüğü tarafından açılan soruşturma sonucunda birer dönem okuldan uzaklaştırma cezası ile cezalandırıldılar. (Özgür Gündem – 16 Kasım 06 )

KÜRTÇE ŞARKI DİNLEYEN 88 İŞÇİ İŞTEN ATILDI

İzmir Efes Oteli inşaatında çalışan 88 işçi, ünlü sanatçı Aynur Doğan’ın Kürtçe parçasını dinlediği için işten kovulan bir arkadaşlarına destek verdikleri için topluca işten çıkarıldı. (Özgür Gündem – 17 Kasım 06 )

ŞEMDİNLİ’ İHBARI

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na 5 sayfalık yazılı ifade veren ‘hacker’ Yunus Harputlu, bilişim konusundaki uzmanlığının ortaya çıkmasının ardından kendisiyle irtibata geçen bazı asker kişilerin Güneydoğu’da bir çok bombalama olayına karıştığını öne sürdü.(Yeni Şafak – 17 kasım 06)

HPG’Lİ GERİLLALARIN CESETLERİ YAKILDI!

Fırat Haber Ajansı’nın HPG kaynaklarına dayanarak verdiği habere göre, 22 Temmuz 2006 tarihinde Şırnak’a bağlı Gabar Dağı’nın Çiyayederê bölgesinde Türk Silahlı Kuvetleri ile HPG gerillaları arasında çıkan çatışmada yaşamını yitiren iki HPG gerillasının cesedi yakıldı. (Özgür Gündem–18 Kasım 06)

DERSİM’DE KIŞLA-YURT

Fırat Üniversitesi’ne bağlı Tunceli Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine yapılan 750 kişilik yurt, 2004 yılında askeriyeye devredildi. Öğrencilerin şimdi kaldığı yurt ise, askeri binalarla çevrili. Her sabah askerlerin okuduğu marşlarla güne başlayan öğrenciler, bundan rahatsız. (Özgür Gündem – 18 Kasım 06 )

POLİS İŞKENCEYİ SOKAĞA TAŞIDI

ESP üyesi Serkan Akkuş, Ankara’nın Mamak ilçesinde polis olduğunu ileri süren kişiler tarafından işkenceye maruz kaldığını iddia etti. Akkuş’a verilen raporda vücudunda kırık ile zedelenme tespit edildi. (Özgür Gündem – 18 Kasım 06 )

‘VATANSEVER’ TAHRİK

Danıştay saldırısıyla gündeme gelen Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği’nin Diyarbakır’da düzenlediği ‘tahrik’ yürüyüşüne katılım olmadı. Danıştay’daki silahlı saldırıyı gerçekleştiren Alparslan Arslan’ın üzerinden kartviziti çıkmasıyla gündeme gelen Vatansever Kuvvetler Güçbirliği Hareketi Derneği, Diyarbakır’da Türk bayrağıyla yürüyüş düzenledi. (Yeni Şafak–19 Kasım 06)

İSTANBUL’DA 4 GENCE İŞKENCE İDDİASI

DTP Gençlik Meclisleri 1. Olağan Kongresi’ne katılan ve kongre sonrası ‘yasadışı slogan attıkları’ gerekçesiyle gözaltına alınan 18 yaşından küçük olan 4 gence işkence yapıldığı iddia edildi. (Özgür Gündem – 19 Kasım 06 )

TEDAVİ ETTİRİLMEYEN TUTUKLU KALP KRİZİ GEÇİRDİ

Kalp rahatsızlığı olduğu halde tedavisi yaptırılmayan İdris Başaran, tutuklu kaldığı Silifke Cezaevi’nde kalp krizi geçirdi. Başaran, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. (ANF –20 Kasım 06 )

GAZETECİ EROL ÖZKORAY 159’DAN CEZA ALDI

“İdea Politika” dergisi ve aynı ismi taşıyan İnternet sitesinde yayımlanan iki yazıdan “devlet kurumlarını tahkir ve tezyif” iddiasıyla yargılanan gazeteci-yazar Erol Özkoray, eski TCK’nin 159. maddesi uyarınca 2 bin 200 YTL para cezasına mahkûm oldu. (Bianet – 20Kasım 06 )

71 YAŞINDAKİ KADINA TÜRKÇE DİL DESTEĞİ

Maraş’a bağlı Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi’nde PKK davasından müebbet hapis hükümlüsü Abdurahman Oral’ın Türkçe bilmeyen annesiyle telefonda Kürtçe konuşma talebiyle yazdığı dilekçe, 71 yaşındaki yaşlı Hacire Oral’ın Adana Dağloğlu Polis Karakolu’a çağrılarak ‘Türkçe dil testi’ne tabi tutulmasıyla sonuçlandı. (Özgür Gündem –20 Kasım 06 )

MAZLUMDER BAŞKANI AYHAN BİLGEN’E 301’DEN SORUŞTURMA

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca ihraç edilen Van Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın görevden alınmasının hukuka müdahale olduğunu söyleyen İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği Başkanı Ayhan Bilgen’e 301. maddeden soruşturma başlatıldı.(haksoz.net – 20 Kasım 06)

KÜRTÇE YASAĞINA ‘LEHÇE’ KILIFI

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki tutukluların Kürtçe günlük yayın yapan Azadiya Welat gazetesi taleplerini reddeden cezaevi eğitim kurulu, gerekçe olarak Kürtçe dilinin çeşitli lehçelerinin olmasını gösterdi. (Özgür Gündem –20 Kasım 06 )

POLİS, EĞİTİM SEN ŞUBESİNİ BASIP YARDIM MALZEMELERİNE EL KOYDU

Batman ve Diyarbakır’da yaşanan sel felaketinde mağdur olanlar için Eğitim Sen Van Şubesi tarafından başlatılan yardım kampanyası polis baskını ile karşılaştı. Şubeyi basan polisler yardımlara el koydu. (Birgün–21 Kasım 06 )

F TİPİ EYLEMİNE BOMBALI MÜDAHALE

TAYAD’lılar, F tipi cezaevlerindeki tecride ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için Associated Press Ankara Temsilciliği’ni bastı. Büronun penceresinden tecride karşı Türkçe-İngilizce pankartlar sarkıtan TAYAD’lılar, polisin gaz bombalı müdahalesi sonucunda gözaltına alındılar. (Evrensel–21 Kasım 06)

POLİS, 40 BİN KİŞİNİN CEBİNİ DİNLİYOR!

Emniyet, şüpheli bulduğu 40 bin kişinin cep telefonunu savcılık izniyle dinliyor. Polisin dinlemek istediği şüpheli sayısı çok fazla olunca GSM şirketlerinin kapasitesi yetersiz kaldı. (Haber7–21 Kasım 06)

UTANDIRAN AYRIMCILIK

İzmir’in Dikili ilçesinin Uzunburun Köyü’ne 2000 yılında göç eden Diyarbakırlı Sezer ailesi ikamet alamadı. Elektrik ve su bağlanmayan evleri köy yerleşik alanının dışına çıkarıldı. (Radikal–24 Kasım 06)

DTP MARDİN İL BİNASINA POLİS BASKINI

Mardin Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler DTP Mardin il binasına baskın düzenlendi. Baskında DTP Genel Merkezi Kadın Meclisleri tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Günü vesilesiyle basılan ve tüm Türkiye’de dağıtımı yapılan broşürlere el konuldu. (Evrensel – 24 Kasım 06)

KÖYLÜLERE ATEŞ AÇILDI: 1 ÖLÜ, 1 YARALI

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ormanlık alanda odun toplayan köylülerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu bir kişi öldü, bir kişi de yaralandı. Ölen kişinin yakınları, ateş açanların asker olduğunu iddia ederek savcılığa şikâyette bulundu. (CNN–24 Kasım 06)

18 ‘CANLI KALKAN’A 2,5 YIL HAPİS CEZASI

Güvenlik güçlerinin PKK’ye önelik sürdürdüğü operasyonların durdurulması için ‘canlı kalkan’ olacaklarını söyleyerek Cudi ve Gabar Dağı’na gitmek isterken gözaltına alınan ve haklarında ‘terör örgütü PKK’ya bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlamasıyla dava açılan 18 kişi, ‘2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununun 32/3 maddesi’ uyarınca 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldı. (Hürriyet–24 Kasım 06)

ODASINDAN ALINAN TUTUKLU KAYIP

Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde PKK tutuklusu M. Nuri Tanış, kendisine bir koli geldiği gerekçesiyle çağrıldığı idareden bir daha dönmedi. Tanış’ın gidişinden bir buçuk saat sonra eşyalarının toplandığını belirten tutuklular, Tanış’ın hayatında endişe duyduklarını söyledi. (Özgür Gündem–25 Kasım 06)

SANIK CELLATA TESLİM!

Kemalizmi Eleştiren Atilla Yayla’yı Genelkurmay Görevlisi Prof. Öztürk Soruşturacak! (haksoz.net–28 Kasım 06)

KÜRTÇE YAZILIMA İNCELEME

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bilgisayarlarında kullanmak üzere Kürtçe yazılım sistemi hazırlatan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş hakkında soruşturma başlattı. (Diyarbakır Söz –29 Kasım 06)

VALİDEN İNFAZ İTİRAFI

Hakkari Valiliği, Yüksekova’nın Dağlıca köyü yakınlarında askerlerin açtığı ateşle İslam Terkoğlu’nun yaşamını yitirdiği, Reşit Soydan adlı köylünün yaralandığı olayın hemen ardından yaptığı ‘biri silahlı ve ölü, diğeri yaralı 2 terörist ele geçirildi’ açıklamasını yalanlayarak öldürülen kişinin ‘terörist’ olmadığını kabul etti. Hakkari Valiliği’nden yapılan bu açıklamanın ardından askerler hakkında soruşturma başlatılması beklenirken, olayla ilgili pek çok soru işareti aydınlatılmayı bekliyor. (Özgür Gündem–29 Kasım 06)

TUYAB’LILARA ÜLKÜCÜ SALDIRI

Tekirdağ F Tipi Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapan TUYAB üyelerine ülkücüler saldırdı. (Özgür Gündem–29 Kasım 06)

T. DEMOKRASİ’YE TOPLATMA KARARI

Ülkede Özgür Gündem hakkında 15 gün yayın durdurma kararı veren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Toplumsal Demokrasi gazetesinin önceki gün ile dünkü sayıları hakkında da toplatma kararı verdi. (Özgür Gündem–29 Kasım 06)

ŞİİRE BÖLÜCÜLÜK DAVASI

Ahlat Sulh Ceza Mahkemesi, feshedilen DEHAP eski İl Örgütü’nün 14 Ağustos 2005 tarihinde düzenlediği ‘İkinci Nemrut Şenliği’ne katılarak ünlü Kürt şairi Cigerxwîn’in divanından bir şiir okuyan Habip Sağnıç hakkında, ‘bölücülük’ suçlamasıyla dava açtı. Aynı şenlikte yaptığı konuşmalardan dolayı İl Başkanı Mehmet Candemir hakkında da ‘örgüt propagandası yapmak’tan dava açıldı. (Özgür Gündem–30 Kasım 06)

7 TAYAD’LI GÖZALTINA ALINDI

Sultanahmet Parkı’nda F Tipi cezaevlerini protesto etmek isteyen TAYAD’lılardan 7’si gözaltına alındı. (Özgür Gündem –30 Kasım 06 )
8 Aralık 2006

Reklamlar

~ tarafından mollaca Aralık 10, 2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: