TÜSİAD VE ÖMER SABANCI …(Nerde Sakıp Amcamız…)


TÜSİAD GENEL BAŞKANI ÖMER SABANCININ MESLEK LİSELERİNE YÖNELİK “TALİHSİZ” VEYA İÇTEN PAZARLIKLI HASIMANE AÇIKLAMALARI GÜN GEÇTİKÇE SU YÜZÜNE ÇIKMAYA BAŞLIYOR.
MİLLİ SERMAYE’NİN ÖN LOKMOTİFİ OLMASINDAN DOLAYI ÜLKENİN HERTÜRLÜ EKONOMİK SİYASİ KARAR MEKANİZMALARINI BASKI ALTINDA TUTABİLEN BİR KURUM TÜSİAD.
“DEMOKRATİK” BİR ÜLKEDE SÖZDE DEMOKRASİ VE LAİKLİK KİSVESİNE BÜRÜNEREK SERMAYESİNİ KATMERLEYENERİN BAŞINDA BULUNDUĞU VE ÜLKENİN BÜYÜMESİYLE DEĞİL DAHA ÇOK KENDİ SERMAYELERİNİ KATLAMAK İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPANLARDAN OLUŞAN BİR TEŞKİŞLATTAN NE BEKLENEBİLİR.
BUNA DAİR GEÇENLERDE MALUMUNUZ MEMUR-SEN BAŞKANI BİR AÇIKLAMA YAPTI. AÇIKLAMASINDA; ” EĞER İSTERSEK SİZİ SOKAKTA BİLE BİR SİMİT SATTIRMAYIZ.” DEDİ.
BU BÖYLE GİDERSE BİZİMDE BOYKOTSA YAPMAMIZ LAZIM GELECEK ARKADAŞLAR. BU SÖZLER DAHA ÇOK BİZE DAİR SÖYLENEN SÖZLER.

 

 


 

Sabancı’ya Boykot Tehdidi!

Memursen Genel Başkanı ve Belediye ve Mahalli İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Genel Başkanı Mürsel Turbay, TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’nın İmam Hatip Lisesi ile ilgili sözleri nedeniyle ürettiği ürünleri boykot edebileceklerini söyledi.

Memursen Genel başkan Vekili ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Memursen Malatya İl Temsilciliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek gündemdeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerinde TÜSİAD Başkanı Ömer Sabancı’ya sert tepki gösterdi.

Turbay basın toplantısında, “Bugünlerde, özellikle son günlerde ülkemizin gündeminde şok etkisi yapan ve ülkemizin gündemine tabiri caiz ise oturan Milli Eğitim Şurası’nda alınan karaları uygulamamakla ısrar eden YÖK ve bununla birlikte de aynı zaman da TÜSİAD’ın başkanının, sayın Sabancı’nın yapmış olduğu talihsiz açıklamayı önce kınayarak sözlerime başlamak istiyorum” dedi.

Turbay şu şekilde konuşmasına devam etti:

“Bu okullarla ilgili serüvenin bitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ben de bir İmam Hatip Okulu mezunuyum. Bunun yanında sayın Sabancı’dan istirhamım özellikle şudur; hiç olmazsa Sakıp Sabancı’nın yolunda gitsin. Neden diye sorarsanız. Hiç olmazsa sayın Sakıp Sabancı’nın inançlı insanlara göstermiş olduğu duyarlılığı kendisinden bekliyoruz. Aksi takdirde bu milyonların, üretmiş oldukları malzemeleri boykot ederse.. İmam Hatip Okullarıyla ve buraya girecek, okuyacak gençlerle çok fazla uğraşmasın, diyorum.”

Memursen Genel başkanı ve Bem-Bir-Sen Genel Başkanı Mürsel Turbay, Sabancı ailesine ait ürünleri boykot kararının henüz almadıklarını söyledi.

23 Kasım 2006 Perşembe – iha

 

1966 – Türkiye’deki ilk poliester elyaf ve iplik fabrikası SASA kuruldu.

1967 – Topluluk şirketlerinden ilk olarak Akçimento hisse senetleri halka arz edildi.

1976 yılında Erol Sabancı Spastik Çocuklar Tedavi ve Eğitim Merkezi ile 1996 yılında Metin Sabancı Spastik Çocuklar ve Gençler Eğitim Üretim ve Rehabilitasyon Merkezi kuruldu.

1974 – İzmit Köseköy’de LASSA (BRİSA) kuruldu.

1981 – Türk sermayesi ile yurtdışındaki ilk banka AKINTERNATIONAL BANK ( Sabancı Bank Plc.) Londra’da kuruldu.

1987 – Sabancı ve DuPont ortaklığıyla ilk yüzde 50/50 “joint venture” şirket DUSA kuruldu.

1993 – 1988 yılında temeli atılan SABANCI CENTER açıldı.

1994 -Japon Toyota ve Mitsui ile yüzde 50/50 ortak olarak Türk otomotiv sanayiine yeni bir pencere açacak TOYOTASA fabrikası Adapazarı’nda açıldı.

1997 – Dünyaca ünlü gıda devi Fransız Danone ile yüzde 50-50 ortaklıkla DANONESA kuruldu. Fransız Hipermarket zinciri Carrefour ve Sabancı ortaklığı ile CARREFOURSA Hipermarket Zinciri kuruldu.

1998 – Du Pont firması ile ortaklaşa Arjantin ve Brezilya’daki endüstriyel iplik ve kord bezi fabrikaları satın alındı.

2001 – Sabancı ve DuPont’un yüzde 50-50 ortaklığıyla 4 kıtada toplam 16 fabrika ile faaliyet gösteren DUPONTSA ve DUSA INTERNATIONAL şirketleri kuruldu.

——————————————————————————————————————————–

bunlar da ekstrası :

1988 – Sakıp Sabancı ve eşi, ABD Başkanı Ronald Reagan ve eşini Beyaz Saray’da ikinci kez ziyaret etti.

1992 – Japon hükümeti tarafından Sakıp Sabancı’ya “Kutsal Hazine Altın ve Gümüş Yıldız Nişanı” takdim edildi.

Sakıp Sabancı ve ailesi ABD Başkanı Bill Clinton’ın davetlisi olarak Beyaz Saray’a gittiler.

Fransız Hükümeti,”Altın Harfler” koleksiyonunun Louvre Müzesi’nde sergilenmesini gerçekleştirerek Fransız-Türk kültür ilişkilerine yaptığı katkılar ve Fransa’nın önde gelen şirketlerinden Danone, Carrefour ve BNP ile sürdürdüğü başarılı ortaklıklarından dolayı, Elysée Sarayı’nda yapılan törenle, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından Sakıp Sabancı’ya “Légion d’honneur” şeref nişanı takdim edildi.

Reklamlar

~ tarafından mollaca Aralık 8, 2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: