Haber…haber … haber…


Cumhurbaşkanı Sezer’in İstanbul Valiliği’ne verdiği talimat tartışılıyor

Cumhurbaşkanı Sezer, belediyelerde fişleme istedi

Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonlara eşi başörtülü milletvekillerini davet etmeyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, şimdi de belediyelerde çalıştığı öne sürülen başörtülü bayanların peşine düştü.

Cumhurbaşkanı Sezer’in İstanbul Valiliği’ne verdiği talimat tartışılıyor. İstanbul Valiliği’ne yazı gönderen Sezer, belediyelere ait kuruluşlarda başörtülü eleman çalıştırılıp çalıştırılmadığı ile ilgili araştırma yapılması talimatını verdi. Sezer’in bu talimatı sivil toplum örgütlerinden sert tepki gördü. Uygulamayı kınadıklarını belirten Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, Cumhurbaşkanı’nın “başörtülülere hayat hakkı tanımayan bir yaklaşım” sergilediğini söyledi. Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan, “Toplumun hiç sorun etmediği konularda Cumhurbaşkanı’mızın araştırma yaptırmasını bir talihsizlik olarak görüyoruz.” yorumunu yaparken, Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden gelen yazının derhal geri gönderilmesi gerektiğini vurguladı. Tuna, “Cumhurbaşkanlığı ille de bu konuda bilgi almak istiyorsa ilgili bakanlığa başvurur ve bu vesileyle bilgi alabilir. Doğrudan valiliklere ya da herhangi bir yere yazı yazmak suretiyle bilgi isteme yetkisi yoktur.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nin tepki çeken yazısı 21.11.2006 tarihini taşıyor. 1580-6484 sayılı yazıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’deki hizmet binasında, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi ve İstanbul Gaz Dağıtım AŞ’de görevli bayanlar ile belde belediye başkanlarının sekreterlerinin türbanlı olup olmadığının tespit edilmesi istendi. İstanbul Valiliği bu talimat üzerine kaymakamlıklara 1 Aralık’ta yazılı emir gönderdi. Beykoz, Büyükçekmece, Çatalca, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Kartal, Sarıyer, Silivri, Şile, Ümraniye ve Tuzla kaymakamlıklarına verilen emirde, gerekli araştırmanın yapılarak sonucun 12 Aralık’a kadar valiliğe bildirilmesi talep edildi.

Kaynağı Gözcü Gazetesi

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nden gönderilen yazıda iddiaların dayanağı olarak Gözcü Gazetesi’nin 16.11.2006 tarihli nüshasında yer alan Mehmet Türker’in “Takkeli laiklik” başlıklı köşe yazısı gösterildi. Türker, Büyükşehir Belediyesi’nin Merter’deki hizmet binasında tuvaletlerin alaturka helaya dönüştürüldüğünü öne sürüyor. Namaz vakitlerinde personelin yüzde 80’inin “araziye uyduğu”nu savunan yazar, iddialarını şöyle sürdürüyor: “Belediyeye bağlı İSKİ ve İGDAŞ’ta durum daha da vahim. Koridorlarında takunya sesleri yükselen bu şirketlerin şoförleri ile memurlarının neredeyse tamamı sakallı. Birçok belediye başkanının sekreteri türbanlı, özel kalemleri türbanlılarla dolu.”

Sezer’in talimatıyla İstanbul’da başlatılan başörtüsü takibine her kesimden tepki yağdı. Özgür-Der Genel Başkanı Hülya Şekerci, Sezer’in görevini bırakmadan önce misyonunu tamamlamak istediğini belirtti. Bu misyonda “başörtülülere hayat hakkı tanımayan bir yaklaşım” olduğunu kaydeden Şekerci, Cumhurbaşkanı’nın görev süresince verdiği resepsiyonlar vesilesiyle başörtülülere karşı olan “hazımsızlığını” bildiklerini vurguladı. Şekerci, “Son günlerde eşi Semra Sezer’in de başörtülüye hakaret eden Muazzez İlmiye Çığ’a ödül vermesi bunun bir yansıması. Bunu kınıyoruz. Hükümetten başörtüsü sorunu ile ilgili adımlar atmasını bekliyoruz. Hükümet geri adım attıkça birileri bunu sürekli kaşıyor.” görüşünü dile getirdi.

Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Mustafa Ercan da, Sezer’in halkın değil sadece belirli bir kesimin temsilcisi gibi hareket ettiğinin altını çizdi. Ercan’ın yorumu şöyle: “Ülkemizin her açıdan zor günler yaşadığı şu günlerde toplumun hiç sorun etmediği konularda Cumhurbaşkanı’mızın araştırma yaptırmasını bir talihsizlik olarak görüyoruz. Toplumun çok daha önem verdiği sıkıntıları ile ilgilenmesini beklerdik. Yapılan araştırmayı Cumhurbaşkanlığı makamı ile bağdaştıramıyoruz.”

Hukukçular Derneği Başkanı Hüsnü Tuna ise Cumhurbaşkanı’nın kendisini Başbakan gibi yetkili kılıp böyle bir işleme hakkının olmadığını bildirdi. Valiliğe gelen yazının derhal geri gönderilmesini isteyen Tuna, şöyle devam etti: “Türkiye’de başkanlık sistemi yok, cumhurbaşkanlığı sistemi var. Cumhurbaşkanı’nın idari yapılanma içerisinde icrai faaliyet yürütme yetkisi yoktur. İlle de bilgi almak istiyorsa ilgili bakanlığa başvurur. Doğrudan valiliklere ya da herhangi bir yere yazı yazmak suretiyle bilgi isteme yetkisi yoktur.”

Genelkurmay, fişleme yapan komutanı emekli etmişti

Fişleme, 28 Şubat sürecinin en çok tartışılan konularından biriydi. Marketlerden kebapçılara kadar fişlenen isimlerin listeleri elden ele dolaşıyordu. 2004 yılında ise ilginç bir fişleme olayı ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi’nin ‘Sosyetik fişleme’ başlıklı haberine göre, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, kaymakamlıklara yazı göndererek, “AB ve ABD yanlısı kişiler hakkında istihbarat toplanmasını” istemişti. Yazı Kadıköy, Maltepe, Kartal ve Sultanbeyli kaymakamlıklarıyla 1 Numaralı Dikimevi Müdürlüğü, Jandarma İkmal Merkezi Komutanlığı’na gönderilmişti. Yazı kapsamında AB ve ABD yanlısı kişilerin organize bir grup olup olmadığı, söz konusu devletlerle ilişkilerinin mahiyetinin ne olduğunun araştırılması ve biyografik bilgilerin toplanması isteniyordu. Yazıda ayrıca azınlıklar, yüksek sosyete, zengin çocukları, tarikatlar, masonlar ve satanistler de izlenme kapsamında değerlendiriliyordu. ABD’de siyahlara karşı kurulan ırkçı terör örgütü Ku Klux Klan örgütünün dahi faaliyetlerinin irdelenmesi talep ediliyordu.

Genelkurmay haberi doğruladı; ancak, “Çalışmada yer alan bazı hususların düzeltilmesi maksadıyla gerekli incelemelere başlanmıştır.” dedi. Basında tepkilerin artması üzerine Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, çarpıcı bir beyanat verdi. Fişleme skandalının ‘merkezi’ değil ‘lokal’ bir talimattan kaynaklandığını söyleyen Özkök, “Ordunun komutanı benim. Kabahat de benim.” diye konuştu. Ardından Genelkurmay’dan “böyle bir görevin hiçbir birliğe emredilmediği”ni kaydetti ve şu teminatı verdi: “Bu bakımdan, bütün halkımız huzur içinde olmalıdır.” 2004 YAŞ’ında ise fişlemenin müsebbibi olarak gösterilen 2. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Kaya Varol emekliye sevk edildi.

Reklamlar

~ tarafından mollaca Aralık 8, 2006.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: